пʼятниця, 30 березня 2018 р.

Марш Фанні Мендельсон
Марш Фанні МендельсонФото: jewish.ruМарш Фанні Мендельсон
Батько вирішив, що їй краще стати гарною дружиною, ніж «музиканткою». І навіть її брат, Фелікс Мендельсон, вважав, що це пляма на репутації сім'ї. Її твори звучали на найбільших концертах і були визнані першими особами імперій - ось тільки виконувалися вони її братом і ... за його авторством.
Всі вчителі музики твердили, що Фелікс Мендельсон талановитий, але ось його сестра Фанні - дійсно щось особливе.
Фортепіанне тріо і кілька пісень, видані посмертно, - довгий час вважалося, що цим і обмежується її композиторська діяльність. Адже за рояль вона сідала виключно для близьких, граючи зі сцени заснованого нею музичного салону у власному особняку. Лише кілька разів за її життя траплялися виступи не перед домашньою публікою. Яким щастям для неї було бачити їхні захоплені очі і чути оплески. Можливо, спогади про них і не давали остаточно згаснути її впевненості в собі.
Тим часом її твори звучали на найбільших концертах і були схвалені першими особами імперій - ось тільки виконувалися вони її братом і за його авторством. Для неї це була одна з небагатьох можливостей донести широкому слухачеві свою музику. З братом у неї були дуже теплі відносини, але навіть він не підтримував її в бажанні вказувати своє ім'я як автора мелодій. А вже грати самій - про це не було й мови. Адже це пляма на репутації сім'ї! Люди вирішать, що вона, дочка заможного німецького банкіра, концертує за плату.
Та й татко давно поставив крапку в цьому питанні, коли у відповідь на її бажання займатися музикою написав листа: «Те, що ти написала про заняття музикою - по відношенню і в порівнянні з Феліксом, - правильно обдумано і виражено. Але ... Для нього, можливо, музика стане професією, в той час як для тебе - тільки орнаментом, ніколи основою для буття. Тому ми пробачимо йому деякі амбіції і жагу успіху, адже ти завжди в цьому відношенні була розумна. І радість з приводу отриманих ним похвал доводить, що ти б заробила таке ж підтвердження, якщо була б на його місці. Тож не змінюй цим почуттям і лінії поведінки; вони притаманні жінкам, а тільки те, що є істинно жіночим, прикрашає твою стать».
Отримавши від батька більш ніж вичерпну відповідь, яка підкреслювала, що музика - не жіноча справа, Фанні Мендельсон на довгі роки так і залишилася в тіні свого брата.
Як відомо, в родині гамбурзького банкіра Абрахама Мендельсона і його дружини Леї було четверо дітей. Фанні була старшою, народившись в 1805 році, через чотири роки з'явився на світ Фелікс, потім Ребекка і Пауль. Першим учителем музики для дітей стала сама Лея, всі разом вони часто музицировали, але феноменальну пам'ять, слух і сприйнятливість до навчання мали лише Фанні і Фелікс. Обидва почали брати уроки фортепіано у віці шести років, і Фанні багато в чому лідирувала - всі тільки і говорили про її надзвичайну обдарованість. Вони займалися у одних і тих же вчителів: в Парижі кілька місяців у мадам Mарі Біжо де Морог, якою захоплювався сам Бетховен, в Німеччині їх навчали Людвіг Бергер і Карл Цельтер.
Брат з сестрою весь час проводили разом - грали, обговорювали, вигадували свої перші невеликі твори. Їх спільне навчання тривало до 15-річчя Фанні, поки батько не повідомив їй, що відтепер вона повинна потурбуватися про те, що дійсно важливо для дівчини - готуватися до ролі дружини і матері, адже музично обдарованих жінок на той час серйозно не сприймали.
І в листопаді 1821 року знайомитися з великим Гете до Веймара у супроводі свого вчителя Карла Цельтера поїхав лише 12-річний Фелікс. Хоча ще за два роки до цього Цельтер писав Гете про Фанні: «У Авраама Мендельсона чудові діти, а старша дочка - дійсно щось особливе».
Але підкорювати Олімп відправився Фелікс, а Фанні задовольнялася лише листами брата з розповідями, з ким він познайомився, де був, що грав і куди відправився. Вона розпитувала його про всі деталі, а він дуже докладно відповідав їй. Їх листи збереглися і свідчать про прекрасний літературний стиль обох.
У листах першого періоду Фанні, неодноразово жартома, називає молодшого брата «син мій», а він відповідає їй як своїй наставниці. З особливою цікавістю Фанні розпитувала його тоді про Гете, адже вона любила й читала його все життя. А в момент першого спілкування брата з Гете вона передала через Фелікса ноти своїх пісень на його вірші. Гете вони дуже сподобалися, і відомий випадок, коли в майбутньому він вже сам написав вірш під написану Фанні мелодію.
Втім, писала Фанні пісні і на вірші Гейне, Уланда, Ейхендорфа. Але відзначала в своїх щоденниках: «... з тих пір як Ребекка закинула спів, мої пісні лежать невідомі і незатребувані».
Слава Фелікса між тим росла, за нею все більше занурювалася в тінь Фанні, при цьому брала активну участь у всіх починаннях брата. Наприклад, збереглося листування з її рекомендаціями щодо «Страстей за Матфеєм». Фелікс Мендельсон виконав цей твір першим після смерті Баха, і це принесло йому величезну популярність. Листи Фанні були наповнені захопленням від таланта брата: «Ти наша альфа і омега, і все, що між ними. Ти - наша душа, і наше серце, і наша голова. Ти - наш Фенікс!».
Свої ж твори вона виконувала лише під дахом рідної домівки. У своєму власному будинку, який з'явився у неї в 1829 році після заміжжя, для її творчості був виділений окремий зал. Вона могла запрошувати туди музикантів з придворної капели, влаштовуючи домашні концерти, які втім мало чим відрізнялися від справжніх. Багато в чому це була заслуга чоловіка, придворного художника Вільгельма Гензеля, який щиро підтримував її талант і бажав його просування.
Їхній шлях до вінця були важким. Один одного вони покохали ще за сім років до весілля, але статки Гензеля тоді були нестабільні, і батьківського благословення Фанні не мала до тих пір, поки обранець не отримав місце в Академії витончених мистецтв. Причому в цьому випадку рішення до останнього залишалося за матір'ю Фанні, з якою і вів переписку коханий, просячи дозволу на їх союз.
Лея ж була занадто прямолінійною, відповідаючи йому: «... смію сподіватися, що ми виховали дочку таким чином, що вона не буде ласою на матеріальні блага. Але з іншого боку, мені б хотілося знати, що майбутнє її забезпечене ... Я вийшла заміж, коли у нареченого мого не було капіталу. Але він, знаючи, що я не стану дружиною простого клерка, заснував свій майбутній банк».
Всі негаразди, що передували заміжжю, забулися у щасливому шлюбі в повній гармонії. Фанні народила сина, названого Себастьяном Людвігом Феліксом - на честь трьох її найулюбленіших композиторів. А її побоювання, що заміжжя позбавить її можливості складати музику, розвіялися вже наступного дня після весілля, коли Гензель поклав перед нею чистий нотний аркуш і залишив одну за піаніно, наказавши всім не відволікати його дружину.
Все тому, що напередодні він чув її твори, написані буквально за один вечір. До весілля Фанні брат Фелікс повинен був написати музику для органу, але не встиг цього зробити через хворобу (він випав в Лондоні з кабріолета і вивихнув ногу).
Тоді Фанні написала сама прелюдії для органу - фа мажор і соль мажор: одну для входу, іншу - для виконання після завершення обряду. Це при тому, що органу її не вчили, вона просто була присутня на уроках органу для Фелікса.
Відомо, що ще до її весілля, в 1827 році, в своїй збірці пісень Мендельсон опублікував три пісні Фанні під своїм ім'ям. Ще через три роки - як мінімум, ще три мелодії Фанні під своїм ім'ям.
Скільки ж всього композицій отримав Фелікс Мендельсон від сестри - достеменно невідомо. Але, наприклад, коли в 1842 році, насолодившись «Італійською піснею», королева Вікторія обсипала Фелікса компліментами, він зізнався, що авторство цієї чарівної музики належить його сестрі.
Ці та подібні моменти викликають суперечки щодо творчості Мендельсона. Хтось сприймає видання Феліксом творів сестри під своїм ім'ям як спробу уберегти Фанні від можливого провалу. Інші - що всі твори, вони складали разом.
Фактом залишається лише те, що за життя Фанні були опубліковані лише кілька збірок її творів. Після успіху першої з них Фелікс писав матері: «Ви переконуєте її публікувати далі, а я не можу, тому що це суперечить моїм думкам і переконанням ... І Фанні не має до авторства ні бажання, ні професії - це занадто багато для жінки, обов'язки якої - дбати про будинок і не думати ні про публіку, ні про музичний світ, ні навіть про музику, поки перша робота не буде виконана».
Своєї думки Фелікс не змінить і надалі. Звичайно, Фанні буде продовжувати писати і, слідуючи волі чоловіка, потай від брата випустить ще кілька своїх творів. Але вона також продовжить вважати себе всього лише аматором. Незадовго до смерті вона напише: «Мій дорогий Фелікс ... його гра, на мій погляд, стала ще кращою. Яким пихатим і претензійним виглядає аматорство в порівнянні зі справжнім мистецтвом. Якщо я до сих пір не кинула своїх занять, то тільки через те, що, з одного боку, коли Фелікс далеко, я не відчуваю себе такою дурепою; з іншого боку, мій чоловік був би дуже засмучений ... Сам по собі дилетант - явище жахливе, а автор-жінка - ще більш жалюгідніше, але коли обидві ці якості зібрані воєдино - звичайно, це справжній кошмар!»
Їй стало зле на одній з репетицій ораторії Фелікса «Вальпургієва ніч» у травні 1847 року. Несподівано почало віднімати руки прямо під час гри, вона втратила свідомість і померла через кілька годин. Ледве встигнувши завершити свій скрипковий концерт «Ревіем по Фанні», через кілька місяців помер і Фелікс Мендельсон.
Практично на півтора століття Фанні загубилася серед великих композиторів. Лише в середині минулого століття до дослідження її творчості проявили належний інтерес, і сьогодні відомо близько 500 її творів. Це і органні прелюдії, і драматичні п'єси для сопрано і оркестру, фортепіанні і струнні квартети, кілька кантат і багато іншого.
З її ліричних п'єс для фортепіано найбільш відомий цикл з 12 мініатюр «Рік». Його Фанні Мендельсон склала всього за чотири місяці в якості подарунка чоловікові на Різдво 1841 року. Кожна з п'єс циклу носить назву відповідного місяця. Вона вважала себе старомодною. Через 35 років після цього з'являться «Пори року» Чайковського, ідея циклу якого, розділеного по місяцях, сприйматиметься публікою як новаторство.

Немає коментарів:

Дописати коментар